
Clematis Sympatia
Clematis Sympatia
- Rosy Lilac Flowers
- Container Friendly
- Pruning group B2
This Polish variety bred by Stefan Franczak has large 6-8″ (15-20cm) rosy-lilac flowers from July to September. Mature height is 6-9′(2-3m). Pruning group B2.
Vines are shipped and sold as well-rooted starter plants
| Flower Color | Rosy Lilac Flowers |
| Flower Size | 6-8" (15-20cm) |
| Flowering Period | July - Sept |
| Mature Height | 6-9' (2-3m) |
| Foliage | Deciduous |
| Planting Aspect | Sun/ Partial Shade |
| Cold Tolerance | Zone 4 |
| Suitable for Container | Yes |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Clematis Sympatia
- Rosy Lilac Flowers
- Container Friendly
- Pruning group B2
This Polish variety bred by Stefan Franczak has large 6-8″ (15-20cm) rosy-lilac flowers from July to September. Mature height is 6-9′(2-3m). Pruning group B2.
Vines are shipped and sold as well-rooted starter plants
| Flower Color | Rosy Lilac Flowers |
| Flower Size | 6-8" (15-20cm) |
| Flowering Period | July - Sept |
| Mature Height | 6-9' (2-3m) |
| Foliage | Deciduous |
| Planting Aspect | Sun/ Partial Shade |
| Cold Tolerance | Zone 4 |
| Suitable for Container | Yes |




















