
Clematis Sally Cadge
Clematis Sally Cadge
- Container Friendly
- Sun/Partial Shade
- Zone 4
A cross between Lasurstern and Nelly Moser, Sally Cadge displays 6-8″ (15-20cm) flowers mid-blue with a carmine bar. Flowers are produced on a 6-9′ (2-3m) plant in May, June and September. Pruning group B1.
Vines are shipped and sold as well rooted starter plants
| Flower Color | Blue |
| Flower Size | 6-8" (15-20cm) |
| Flowering Period | May June & Sept |
| Mature Height | 6-9' (1-2m) |
| Foliage | Deciduous |
| Planting Aspect | Sun/ Partial Shade |
| Cold Tolerance | Zone 4 |
| Suitable for Container | Yes |
| Other | Great as Cut Flowers |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Clematis Sally Cadge
- Container Friendly
- Sun/Partial Shade
- Zone 4
A cross between Lasurstern and Nelly Moser, Sally Cadge displays 6-8″ (15-20cm) flowers mid-blue with a carmine bar. Flowers are produced on a 6-9′ (2-3m) plant in May, June and September. Pruning group B1.
Vines are shipped and sold as well rooted starter plants
| Flower Color | Blue |
| Flower Size | 6-8" (15-20cm) |
| Flowering Period | May June & Sept |
| Mature Height | 6-9' (1-2m) |
| Foliage | Deciduous |
| Planting Aspect | Sun/ Partial Shade |
| Cold Tolerance | Zone 4 |
| Suitable for Container | Yes |
| Other | Great as Cut Flowers |




















