✨ New Arrivals Just Dropped!Explore

Clematis Triternata Rubromarginata
Triternata Rubromarginata
A very old cross between C.flammula and C. viticella. The highly scented, small 1-2 (3-5cm) white magenta edged flowers make up for their size with the quantity of blooms that are produced. The mature height on this vigorous plant is up to 12-15'(3.5-4.5m), and blooms from mid summer to mid autumn. Pruning group C.
Vines are shipped and sold as well rooted starter plants
| Flower Color | Bicolor |
| Flower Size | 1-2" (3-5cm) |
| Flowering Period | August - September |
| Mature Height | 12-15' (3.5-4.5m) |
| Foliage | Deciduous |
| Planting Aspect | Sun / Partial shade |
| Cold Tolerance | Zone 4 |
| Suitable for Container | Yes |
$3.85
Original: $10.99
-65%Clematis Triternata Rubromarginata—
$10.99
$3.85Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Triternata Rubromarginata
A very old cross between C.flammula and C. viticella. The highly scented, small 1-2 (3-5cm) white magenta edged flowers make up for their size with the quantity of blooms that are produced. The mature height on this vigorous plant is up to 12-15'(3.5-4.5m), and blooms from mid summer to mid autumn. Pruning group C.
Vines are shipped and sold as well rooted starter plants
| Flower Color | Bicolor |
| Flower Size | 1-2" (3-5cm) |
| Flowering Period | August - September |
| Mature Height | 12-15' (3.5-4.5m) |
| Foliage | Deciduous |
| Planting Aspect | Sun / Partial shade |
| Cold Tolerance | Zone 4 |
| Suitable for Container | Yes |




















