
Clematis Red Star
Red Star
Originally from Japan, this variety has deep red double flowers. Pruning Group B.
Vines are shipped and sold as well-rooted starter plants
| Flower Color | Red |
| Flower Size | 4-5" (10-12cm) |
| Flowering Period | May through October |
| Mature Height | 6-9' (1.8-2.7m) |
| Foliage | Deciduous |
| Planting Aspect | Sun / Partial shade |
| Cold Tolerance | Zone 4 |
| Suitable for Container | Yes |
Original: $10.99
-65%$10.99
$3.85Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Red Star
Originally from Japan, this variety has deep red double flowers. Pruning Group B.
Vines are shipped and sold as well-rooted starter plants
| Flower Color | Red |
| Flower Size | 4-5" (10-12cm) |
| Flowering Period | May through October |
| Mature Height | 6-9' (1.8-2.7m) |
| Foliage | Deciduous |
| Planting Aspect | Sun / Partial shade |
| Cold Tolerance | Zone 4 |
| Suitable for Container | Yes |




















