
Clematis Viticella Purpurea Plena Eligans
Viticella Purpurea Plena Elegans
A variety truly as elegant as its name. 1-2" (3-5cm) double flowers in a soft rosy-purple . This vigorous, free flowering variety blooms from mid June through August on a 9-12' (3-4m) plant. Pruning group C.
Vines are shipped and sold as well-rooted starter plants
| Flower Color | Red |
| Flower Size | 1-2" (3-5cm) |
| Flowering Period | June - September |
| Mature Height | 9-12' (3-4m) |
| Foliage | Deciduous |
| Planting Aspect | Sun/ Partial Shade |
| Cold Tolerance | Zone 3 |
| Suitable as Ground Cover | Yes |
Original: $10.99
-65%$10.99
$3.85Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Viticella Purpurea Plena Elegans
A variety truly as elegant as its name. 1-2" (3-5cm) double flowers in a soft rosy-purple . This vigorous, free flowering variety blooms from mid June through August on a 9-12' (3-4m) plant. Pruning group C.
Vines are shipped and sold as well-rooted starter plants
| Flower Color | Red |
| Flower Size | 1-2" (3-5cm) |
| Flowering Period | June - September |
| Mature Height | 9-12' (3-4m) |
| Foliage | Deciduous |
| Planting Aspect | Sun/ Partial Shade |
| Cold Tolerance | Zone 3 |
| Suitable as Ground Cover | Yes |




















