✨ New Arrivals Just Dropped!Explore

1 / 4
Clematis Viticella Negritjanka
Viticella Negritjanka
The dark purple 3-4" (9-12cm) flowers similar to but much darker than Jackmanii on a vigorous plant makes this a worthwhile addition. Bred at the Kiev Botanical Garden in the Ukraine. Blooming time is July through September. Mature height 9-12' (3-4m). Pruning group C.
Vines are shipped and sold as well-rooted starter plants
| Flower Color | Purple |
| Flower Size | 3-4" (8-10cm) |
| Flowering Period | July - September |
| Mature Height | 9-12' (3-4m) |
| Foliage | Deciduous |
| Planting Aspect | Sun/ Partial Shade |
| Cold Tolerance | Zone 3 |
| Suitable for Containers | Yes |
| Other | Great as Cut Flowers |
$3.85
Original: $10.99
-65%Clematis Viticella Negritjanka—
$10.99
$3.85Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Viticella Negritjanka
The dark purple 3-4" (9-12cm) flowers similar to but much darker than Jackmanii on a vigorous plant makes this a worthwhile addition. Bred at the Kiev Botanical Garden in the Ukraine. Blooming time is July through September. Mature height 9-12' (3-4m). Pruning group C.
Vines are shipped and sold as well-rooted starter plants
| Flower Color | Purple |
| Flower Size | 3-4" (8-10cm) |
| Flowering Period | July - September |
| Mature Height | 9-12' (3-4m) |
| Foliage | Deciduous |
| Planting Aspect | Sun/ Partial Shade |
| Cold Tolerance | Zone 3 |
| Suitable for Containers | Yes |
| Other | Great as Cut Flowers |




















