
Clematis Mrs N Thompson
Mrs N Thompson
Deep violet-purple sepals with a bright red bar. The 4-6" (10-15cm) blooms are produced on a compact 6-9' (2-3m) plant in May, June and September. Pruning group B1.
Vines are shipped and sold as well-rooted starter plants
| Flower Color | Bicolor |
| Flower Size | 4-6" (10-15cm) |
| Flowering Period | May June & Sept |
| Mature Height | 6-9' (2-3m) |
| Foliage | Deciduous |
| Planting Aspect | Sun / Partial shade |
| Cold Tolerance | Zone 4 |
| Suitable for Container | Yes |
Original: $10.99
-65%$10.99
$3.85Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Mrs N Thompson
Deep violet-purple sepals with a bright red bar. The 4-6" (10-15cm) blooms are produced on a compact 6-9' (2-3m) plant in May, June and September. Pruning group B1.
Vines are shipped and sold as well-rooted starter plants
| Flower Color | Bicolor |
| Flower Size | 4-6" (10-15cm) |
| Flowering Period | May June & Sept |
| Mature Height | 6-9' (2-3m) |
| Foliage | Deciduous |
| Planting Aspect | Sun / Partial shade |
| Cold Tolerance | Zone 4 |
| Suitable for Container | Yes |




















