
Clematis Viticella Polish Spirit
Viticella Polish Spirit
An excellent Polish introduction. Nicely shaped 3-4" (8-10cm) deep purple flowers from June to September. Mature height 9-12' (3-4m). Pruning group C
Vines are shipped and sold as well-rooted starter plants
| Flower Color | Purple |
| Flower Size | 3-4" (8-10cm) |
| Flowering Period | June - September |
| Mature Height | 9-12' (3-4m) |
| Foliage | Deciduous |
| Planting Aspect | Sun / Partial shade |
| Cold Tolerance | Zone 3 |
| Suitable as Ground Cover | Yes |
Original: $10.99
-65%$10.99
$3.85Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Viticella Polish Spirit
An excellent Polish introduction. Nicely shaped 3-4" (8-10cm) deep purple flowers from June to September. Mature height 9-12' (3-4m). Pruning group C
Vines are shipped and sold as well-rooted starter plants
| Flower Color | Purple |
| Flower Size | 3-4" (8-10cm) |
| Flowering Period | June - September |
| Mature Height | 9-12' (3-4m) |
| Foliage | Deciduous |
| Planting Aspect | Sun / Partial shade |
| Cold Tolerance | Zone 3 |
| Suitable as Ground Cover | Yes |




















