
Clematis Margaret Hunt
Margaret Hunt
Dusky-pink with brown stamens and masses of 4-6" (10-15cm) flowers from June to September. Mature height 8-14' (2.5-4m). Great for containers and suited for cut flowers! Pruning group C.
Vines are shipped and sold as well rooted starter plants
| Flower Color | Pink |
| Flower Size | 4-6" (10-15cm) |
| Flowering Period | June - September |
| Mature Height | 8-14' (2.5-4m) |
| Foliage | Deciduous |
| Planting Aspect | Sun / Partial Sun / Bright Shade |
| Cold Tolerance | Zone 3 |
| Suitable for Container | Yes |
Original: $10.99
-65%$10.99
$3.85Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Margaret Hunt
Dusky-pink with brown stamens and masses of 4-6" (10-15cm) flowers from June to September. Mature height 8-14' (2.5-4m). Great for containers and suited for cut flowers! Pruning group C.
Vines are shipped and sold as well rooted starter plants
| Flower Color | Pink |
| Flower Size | 4-6" (10-15cm) |
| Flowering Period | June - September |
| Mature Height | 8-14' (2.5-4m) |
| Foliage | Deciduous |
| Planting Aspect | Sun / Partial Sun / Bright Shade |
| Cold Tolerance | Zone 3 |
| Suitable for Container | Yes |




















