
Clematis Macropetala Bluebird
Macropetala Blue Bird
Bred for the Canadian prairies by Dr. F. L. Skinner. Lavender-blue 2-3" (5-8cm) bell shaped blooms on a very vigorous and free flowering plant makes Blue Bird Dr. Skinners best known hybrid. Blooms are produced in April and May on an 8-12' (2.5-3.5m) plant. Pruning Group A.
Vines are shipped and sold as well-rooted starter plants
| Flower Color | Blue |
| Flower Size | 2-3" (5-8cm) |
| Flowering Period | April & May |
| Mature Height | 8-12' (2.5-3.5m) |
| Foliage | Deciduous |
| Planting Aspect | Sun / Partial Shade / Bright Shade |
| Cold Tolerance | Zone 3 |
| Suitable as Ground Cover | Yes |
Original: $10.99
-65%$10.99
$3.85Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Macropetala Blue Bird
Bred for the Canadian prairies by Dr. F. L. Skinner. Lavender-blue 2-3" (5-8cm) bell shaped blooms on a very vigorous and free flowering plant makes Blue Bird Dr. Skinners best known hybrid. Blooms are produced in April and May on an 8-12' (2.5-3.5m) plant. Pruning Group A.
Vines are shipped and sold as well-rooted starter plants
| Flower Color | Blue |
| Flower Size | 2-3" (5-8cm) |
| Flowering Period | April & May |
| Mature Height | 8-12' (2.5-3.5m) |
| Foliage | Deciduous |
| Planting Aspect | Sun / Partial Shade / Bright Shade |
| Cold Tolerance | Zone 3 |
| Suitable as Ground Cover | Yes |




















