
Clematis Lincoln Star
Lincoln Star
Bright raspberry-pink with paler edges. 6-8" (15-20cm) flowers in May, June and September. Mature height 6-9' (2-3m). Great for cut flowers! Pruning Group B1.
Vines are shipped and sold as well-rooted starter plants
| Flower Color | Bicolor (pink and white) |
| Flower Size | 6-8" (15-20cm) |
| Flowering Period | May June & Sept |
| Mature Height | 6-9' (2-3m) |
| Foliage | Deciduous |
| Planting Aspect | Sun / Partial Shade / Bright Shade |
| Cold Tolerance | Zone 4 |
| Suitable in Containers | Yes |
Original: $10.99
-65%$10.99
$3.85Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Lincoln Star
Bright raspberry-pink with paler edges. 6-8" (15-20cm) flowers in May, June and September. Mature height 6-9' (2-3m). Great for cut flowers! Pruning Group B1.
Vines are shipped and sold as well-rooted starter plants
| Flower Color | Bicolor (pink and white) |
| Flower Size | 6-8" (15-20cm) |
| Flowering Period | May June & Sept |
| Mature Height | 6-9' (2-3m) |
| Foliage | Deciduous |
| Planting Aspect | Sun / Partial Shade / Bright Shade |
| Cold Tolerance | Zone 4 |
| Suitable in Containers | Yes |




















