
Clematis Inspiration
INSPIRATION
AKA Zoin, a cross between integrifolia Rosea and Warsaw Nike from The Netherlands. This outstanding plant has deep pink flowers on strong non-clinging stems. It is most attractive if grown through a small shrub or attached to a support. The blooming period for these semi nodding flowers is June to September. Pruning group C
Vines are shipped and sold as well-rooted starter plants
| Flower Color | Pink |
| Flower Size | 3-4" (8-10cm) |
| Flowering Period | June - September |
| Mature Height | 6-8'(2-2.5m) |
| Planting Aspect | Sun / Partial Shade / Bright Shade |
| Foliage | Deciduous |
| Suitable as Containers | Yes |
| USDA Zone | 3 |
| Suitable as Ground Cover | Yes |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
INSPIRATION
AKA Zoin, a cross between integrifolia Rosea and Warsaw Nike from The Netherlands. This outstanding plant has deep pink flowers on strong non-clinging stems. It is most attractive if grown through a small shrub or attached to a support. The blooming period for these semi nodding flowers is June to September. Pruning group C
Vines are shipped and sold as well-rooted starter plants
| Flower Color | Pink |
| Flower Size | 3-4" (8-10cm) |
| Flowering Period | June - September |
| Mature Height | 6-8'(2-2.5m) |
| Planting Aspect | Sun / Partial Shade / Bright Shade |
| Foliage | Deciduous |
| Suitable as Containers | Yes |
| USDA Zone | 3 |
| Suitable as Ground Cover | Yes |




















