
Clematis H. F. Young
H. F. Young
One of our most popular varieties, HF Young is a beautiful mid-blue with creamy-white stamens. Large 6-9" (15-22cm) flowers in May, June, and September. Mature height 6-9' (2-3m). Great for cut flowers! Pruning group B1.
Vines are shipped and sold as well-rooted starter plants
| Flower Color | Blue |
| Flower Size | 6-9" (15-22cm) |
| Flowering Period | May June & Sept |
| Mature Height | 6-9' (2-3m) |
| Planting Aspect | Sun / Partial Shade / Bright Shade |
| Foliage | Deciduous |
| Suitable as Containers | Yes |
| USDA Zone | 4 |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
H. F. Young
One of our most popular varieties, HF Young is a beautiful mid-blue with creamy-white stamens. Large 6-9" (15-22cm) flowers in May, June, and September. Mature height 6-9' (2-3m). Great for cut flowers! Pruning group B1.
Vines are shipped and sold as well-rooted starter plants
| Flower Color | Blue |
| Flower Size | 6-9" (15-22cm) |
| Flowering Period | May June & Sept |
| Mature Height | 6-9' (2-3m) |
| Planting Aspect | Sun / Partial Shade / Bright Shade |
| Foliage | Deciduous |
| Suitable as Containers | Yes |
| USDA Zone | 4 |




















