
Clematis Halina Noll
Halina Noll
Large 8-10" (20-25cm) flowers, white tinged with pink tips and dark stamens, has the added bonus of sometimes producing magnificent double flowers in May and June when all conditions are right. The normal habit is single flowers starting in June and continuing through the summer. Mature height 8-12' (3-4m). Pruning group B2
Vines are shipped and sold as well rooted starter plants
| Flower Color | White |
| Flower Size | 8-10" (20-25cm) |
| Flowering Period | June - September |
| Mature Height | 8-12' (3-4m) |
| Planting Aspect | Sun/ Partial Sun/ Bright Shade |
| Foliage | Deciduous |
| Suitable as Containers | Yes |
| USDA Zone | 4 |
Original: $10.99
-65%$10.99
$3.85Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Halina Noll
Large 8-10" (20-25cm) flowers, white tinged with pink tips and dark stamens, has the added bonus of sometimes producing magnificent double flowers in May and June when all conditions are right. The normal habit is single flowers starting in June and continuing through the summer. Mature height 8-12' (3-4m). Pruning group B2
Vines are shipped and sold as well rooted starter plants
| Flower Color | White |
| Flower Size | 8-10" (20-25cm) |
| Flowering Period | June - September |
| Mature Height | 8-12' (3-4m) |
| Planting Aspect | Sun/ Partial Sun/ Bright Shade |
| Foliage | Deciduous |
| Suitable as Containers | Yes |
| USDA Zone | 4 |




















