
Clematis Gypsy Queen
Gypsy Queen
Velvety plum-purple 5-7" (12-18cm) flowers from July to September. Mature height 9-12' (3-4m). Pruning group C.
Vines are shipped and sold as well rooted starter plants
| Flower Color | Purple |
| Flower Size | 5-7" (12-18cm) |
| Flowering Period | June - September |
| Mature Height | 9-12' (3-4m) |
| Planting Aspect | Sun/ Partial Shade |
| Foliage | Deciduous |
| Suitable for Containers | Yes |
| USDA Zone | 3 |
| Other | Great as Cut Flowers |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Gypsy Queen
Velvety plum-purple 5-7" (12-18cm) flowers from July to September. Mature height 9-12' (3-4m). Pruning group C.
Vines are shipped and sold as well rooted starter plants
| Flower Color | Purple |
| Flower Size | 5-7" (12-18cm) |
| Flowering Period | June - September |
| Mature Height | 9-12' (3-4m) |
| Planting Aspect | Sun/ Partial Shade |
| Foliage | Deciduous |
| Suitable for Containers | Yes |
| USDA Zone | 3 |
| Other | Great as Cut Flowers |




















