
Clematis Golden Harvest
Tangutica Golden Harvest
Selected at the Boskoop Research Station in Holland, we have found this hybrid to be far less aggressive than the straight species. Golden yellow 1-2" (3-5cm) nodding flowers are displayed against a nearly black stamen from mid-June through September. Attractive seed heads follow. Mature height 15-20'(4.5-6m). Pruning Group C.
Vines are shipped and sold as well rooted starter plants
| Flower Color | Yellow |
| Flower Size | 1-2" (3-5cm) |
| Flowering Period | June - September |
| Mature Height | 15-20' (4.5-6m) |
| Planting Aspect | Sun / Partial Shade |
| Foliage | Deciduous |
| Suitable as Ground Cover | Yes |
| USDA Zone | 3 |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Tangutica Golden Harvest
Selected at the Boskoop Research Station in Holland, we have found this hybrid to be far less aggressive than the straight species. Golden yellow 1-2" (3-5cm) nodding flowers are displayed against a nearly black stamen from mid-June through September. Attractive seed heads follow. Mature height 15-20'(4.5-6m). Pruning Group C.
Vines are shipped and sold as well rooted starter plants
| Flower Color | Yellow |
| Flower Size | 1-2" (3-5cm) |
| Flowering Period | June - September |
| Mature Height | 15-20' (4.5-6m) |
| Planting Aspect | Sun / Partial Shade |
| Foliage | Deciduous |
| Suitable as Ground Cover | Yes |
| USDA Zone | 3 |




















