✨ New Arrivals Just Dropped!Explore

1 / 3
Clematis Gillian Blades
Gillian Blades
Gillian Blades features and exquisite white blooms with frilled edges against a yellow stamen. The 7-9" (17-23cm) are produced on a compact 6-8''(2-2.5m) plant. Pruning group B1.
Vines are shipped and sold as well-rooted starter plants
| Flower Color | White |
| Flower Size | 7-9" (17-23cm) |
| Flowering Period | May and June |
| Mature Height | 6-8'(2-2.5m) |
| Planting Aspect | Sun/ Partial Sun/ Bright Shade |
| Foliage | Deciduous |
| Suitable for Containers | Yes |
| USDA Zone | 4 |
| Other | Great as Cut Flowers |
$10.99
Clematis Gillian Blades—
$10.99
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Gillian Blades
Gillian Blades features and exquisite white blooms with frilled edges against a yellow stamen. The 7-9" (17-23cm) are produced on a compact 6-8''(2-2.5m) plant. Pruning group B1.
Vines are shipped and sold as well-rooted starter plants
| Flower Color | White |
| Flower Size | 7-9" (17-23cm) |
| Flowering Period | May and June |
| Mature Height | 6-8'(2-2.5m) |
| Planting Aspect | Sun/ Partial Sun/ Bright Shade |
| Foliage | Deciduous |
| Suitable for Containers | Yes |
| USDA Zone | 4 |
| Other | Great as Cut Flowers |




















