✨ New Arrivals Just Dropped!Explore

Clematis Fuji Musume
Fuji Musume
From Japan, mid-blue with golden stamens, the 6-8" (15-20cm) crisp flowers are produced from June to September. Mature height 6-9' (2-3m). Pruning group B2.
Vines are shipped and sold as well-rooted starter plants
| Flower Color | Blue |
| Flower Size | 6-8" (15-20cm) |
| Flowering Period | June - September |
| Mature Height | 6-9' (2-3m) |
| Planting Aspect | Sun/ Partial Shade |
| Foliage | Deciduous |
| Suitable for Containers | Yes |
| USDA Zone | 4 |
| Other | Great as Cut Flowers |
$10.99
Clematis Fuji Musume—
$10.99
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Fuji Musume
From Japan, mid-blue with golden stamens, the 6-8" (15-20cm) crisp flowers are produced from June to September. Mature height 6-9' (2-3m). Pruning group B2.
Vines are shipped and sold as well-rooted starter plants
| Flower Color | Blue |
| Flower Size | 6-8" (15-20cm) |
| Flowering Period | June - September |
| Mature Height | 6-9' (2-3m) |
| Planting Aspect | Sun/ Partial Shade |
| Foliage | Deciduous |
| Suitable for Containers | Yes |
| USDA Zone | 4 |
| Other | Great as Cut Flowers |




















