
Clematis Etoile Violette
Etoile Violette
Very free-flowering and vigorous. Deep purple 4-5" (10-13cm) flowers from June to September. Mature height 8-14' (2.5-4m). Pruning Group C.
Vines are shipped and sold as well rooted starter plants
| Flower Color | Purple |
| Flower Size | 4-6" (10-15cm) |
| Flowering Period | July - September |
| Mature Height | 9-12' (3 - 4 m) |
| Planting Aspect | Sun / Partial Shade |
| Foliage | Deciduous |
| Suitable as a Ground Cover | Yes |
| USDA Zone | 3 |
Original: $10.99
-65%$10.99
$3.85Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Etoile Violette
Very free-flowering and vigorous. Deep purple 4-5" (10-13cm) flowers from June to September. Mature height 8-14' (2.5-4m). Pruning Group C.
Vines are shipped and sold as well rooted starter plants
| Flower Color | Purple |
| Flower Size | 4-6" (10-15cm) |
| Flowering Period | July - September |
| Mature Height | 9-12' (3 - 4 m) |
| Planting Aspect | Sun / Partial Shade |
| Foliage | Deciduous |
| Suitable as a Ground Cover | Yes |
| USDA Zone | 3 |




















