
Clematis Early Sensation
Early Sensation
A female version of C. cartmanaii Joe, slightly larger with coarser leaves. This evergreen plant has a profusion of 1" (2.5cm) and is hardy to approx. This non-clinging vine blooms in early to mid spring and will grow to about 6' (2m). Pruning group A.
Vines are shipped and sold as well-rooted starter plants
| Flower Color | White |
| Flower Size | 1-2" (3-5cm) |
| Flowering Period | Mid Spring |
| Mature Height | 4-6' (1-2m) |
| Foliage | Deciduous |
| Planting Aspect | Sun/ Partial Shade |
| Cold Tolerance | Zone 8 |
| Suitable for Container | Yes |
Original: $10.99
-65%$10.99
$3.85Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Early Sensation
A female version of C. cartmanaii Joe, slightly larger with coarser leaves. This evergreen plant has a profusion of 1" (2.5cm) and is hardy to approx. This non-clinging vine blooms in early to mid spring and will grow to about 6' (2m). Pruning group A.
Vines are shipped and sold as well-rooted starter plants
| Flower Color | White |
| Flower Size | 1-2" (3-5cm) |
| Flowering Period | Mid Spring |
| Mature Height | 4-6' (1-2m) |
| Foliage | Deciduous |
| Planting Aspect | Sun/ Partial Shade |
| Cold Tolerance | Zone 8 |
| Suitable for Container | Yes |




















