✨ New Arrivals Just Dropped!Explore

1 / 5
Clematis Crispa
Crispa
Crispa has a very interesting flower. It is a light pink-mauve to a purple blue bell shaped flower with white center. Summer blooming on a 6-8' (2-2.5m) plant. Pruning group C.
Vines are shipped and sold as well rooted starter plants
| Flower Color | light pink to purple blue bell |
| Flower Size | 1-2" (3-5cm) |
| Flowering Period | July - September |
| Mature Height | 6-8' (2 - 2.5 m) |
| Planting Aspect | Sun / Partial Shade |
| Foliage | Deciduous |
| Suitable for Containers | Yes |
| USDA Zone | 5 |
$3.85
Original: $10.99
-65%Clematis Crispa—
$10.99
$3.85Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Crispa
Crispa has a very interesting flower. It is a light pink-mauve to a purple blue bell shaped flower with white center. Summer blooming on a 6-8' (2-2.5m) plant. Pruning group C.
Vines are shipped and sold as well rooted starter plants
| Flower Color | light pink to purple blue bell |
| Flower Size | 1-2" (3-5cm) |
| Flowering Period | July - September |
| Mature Height | 6-8' (2 - 2.5 m) |
| Planting Aspect | Sun / Partial Shade |
| Foliage | Deciduous |
| Suitable for Containers | Yes |
| USDA Zone | 5 |




















