✨ New Arrivals Just Dropped!Explore

1 / 2
Clematis Cirrhosa Balearica
Cirrhosa Balearica
With winter flowers, this evergreen clematis is one of the earliest to bloom. Grow in an area protected from heavy frosts. Pruning group A
Vines are shipped and sold as well-rooted starter plants
| Flower Color | Yellow |
| Flower Size | 1-2" (3-5cm) |
| Flowering Period | Jan - March |
| Mature Height | 6-8'(2-2.5m) |
| Planting Aspect | Sun/ Partial Shade |
| Foliage | Deciduous |
| Suitable for Containers | Yes |
| USDA Zone | 8 |
| Other | Great as Cut Flowers |
$3.85
Original: $10.99
-65%Clematis Cirrhosa Balearica—
$10.99
$3.85Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Cirrhosa Balearica
With winter flowers, this evergreen clematis is one of the earliest to bloom. Grow in an area protected from heavy frosts. Pruning group A
Vines are shipped and sold as well-rooted starter plants
| Flower Color | Yellow |
| Flower Size | 1-2" (3-5cm) |
| Flowering Period | Jan - March |
| Mature Height | 6-8'(2-2.5m) |
| Planting Aspect | Sun/ Partial Shade |
| Foliage | Deciduous |
| Suitable for Containers | Yes |
| USDA Zone | 8 |
| Other | Great as Cut Flowers |




















