
Clematis Chrysocoma Sericea
Clematis Chrysocoma Sericea
Sometime referred to as a Montana with manners this variety provides masses of pure white flowers in mid-spring. Pruning group A.
Vines are shipped and sold as well-rooted starter plants
| Flower Color | White |
| Flower Size | 2.5-3.5″ (6-9cm) |
| Flowering Period | May & June |
| Mature Height | 14-20′ (4-6m) |
| Planting Aspect | Sun/ Partial Shade |
| Foliage | Deciduous |
| Suitable for Containers | Yes |
| USDA Zone | 7 |
Original: $10.99
-65%$10.99
$3.85Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Clematis Chrysocoma Sericea
Sometime referred to as a Montana with manners this variety provides masses of pure white flowers in mid-spring. Pruning group A.
Vines are shipped and sold as well-rooted starter plants
| Flower Color | White |
| Flower Size | 2.5-3.5″ (6-9cm) |
| Flowering Period | May & June |
| Mature Height | 14-20′ (4-6m) |
| Planting Aspect | Sun/ Partial Shade |
| Foliage | Deciduous |
| Suitable for Containers | Yes |
| USDA Zone | 7 |




















