✨ New Arrivals Just Dropped!Explore

Maiden Grass - Ibiza, 1 Pack
- 1 - 2.5" Plug
- Silver-midrib green blades
- Deep red to copper blooms aging creamy-white
- Golden fall foliage, winter presence
| Specifications | Details |
|---|---|
| Colour | Green foliage with silvery midribs; deep red/copper plumes |
| Hardiness Zone | 5 - 9 |
| Plant Height | ~1–1.25 m (40–50 in) |
| Plant Width | ~1–1.25 m (40–50 in) |
| Sun Requirements | Full sun to light/part shade |
| Fragrant | No |
| Deer Resistant | Yes |
| Plant Timing | Warm‑season perennial; growth begins in late spring |
| Bloom Timing | September - October |
| Plant Depth | Crown at soil level |
| Plant Spacing | ~30–60 cm (12–24 in) |
$3.59
Original: $10.25
-65%Maiden Grass - Ibiza, 1 Pack—
$10.25
$3.59Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
- 1 - 2.5" Plug
- Silver-midrib green blades
- Deep red to copper blooms aging creamy-white
- Golden fall foliage, winter presence
| Specifications | Details |
|---|---|
| Colour | Green foliage with silvery midribs; deep red/copper plumes |
| Hardiness Zone | 5 - 9 |
| Plant Height | ~1–1.25 m (40–50 in) |
| Plant Width | ~1–1.25 m (40–50 in) |
| Sun Requirements | Full sun to light/part shade |
| Fragrant | No |
| Deer Resistant | Yes |
| Plant Timing | Warm‑season perennial; growth begins in late spring |
| Bloom Timing | September - October |
| Plant Depth | Crown at soil level |
| Plant Spacing | ~30–60 cm (12–24 in) |




















