
Campanula - Rapido Blue, 1 Pack
Campanula carpatica - Rapido Blue
A dense, low-growing mound of rich green foliage, Campanula carpatica 'Rapido Blue' is adorned with vibrant violet‑blue, up‑facing, bell-shaped blooms. Reaching just 6–8″ tall and spreading 5–8″ wide, it makes a striking addition to rock gardens, containers, and borders. Known as one of the earliest bloomers in the 'Rapido' series, it delivers four weeks of flower color sooner than older cultivars and continues blooming with regular deadheading. Easy-care, deer- and rabbit-resistant, this pollinator-friendly perennial thrives in full sun to part shade.
- 1 - 2.5"Plug
- Violet‑blue up‑facing bells
- Compact cushion habit
- Pollinator‑ and deer/rabbit‑friendly
| Specifications | Details |
|---|---|
| Colour | Violet‑blue |
| Hardiness Zone | 3 – 8 |
| Plant Height | 6–8 in (15–20 cm) |
| Plant Width | 5–8 in (13–20 cm) |
| Sun Requirements | Full sun to partial shade |
| Fragrant | No |
| Deer Resistant | Yes |
| Plant Timing | Perennial |
| Bloom Timing | May - September |
| Plant Depth | At soil level |
| Plant Spacing | 5–8 in (13–20 cm) |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Campanula carpatica - Rapido Blue
A dense, low-growing mound of rich green foliage, Campanula carpatica 'Rapido Blue' is adorned with vibrant violet‑blue, up‑facing, bell-shaped blooms. Reaching just 6–8″ tall and spreading 5–8″ wide, it makes a striking addition to rock gardens, containers, and borders. Known as one of the earliest bloomers in the 'Rapido' series, it delivers four weeks of flower color sooner than older cultivars and continues blooming with regular deadheading. Easy-care, deer- and rabbit-resistant, this pollinator-friendly perennial thrives in full sun to part shade.
- 1 - 2.5"Plug
- Violet‑blue up‑facing bells
- Compact cushion habit
- Pollinator‑ and deer/rabbit‑friendly
| Specifications | Details |
|---|---|
| Colour | Violet‑blue |
| Hardiness Zone | 3 – 8 |
| Plant Height | 6–8 in (15–20 cm) |
| Plant Width | 5–8 in (13–20 cm) |
| Sun Requirements | Full sun to partial shade |
| Fragrant | No |
| Deer Resistant | Yes |
| Plant Timing | Perennial |
| Bloom Timing | May - September |
| Plant Depth | At soil level |
| Plant Spacing | 5–8 in (13–20 cm) |




















