
Astilbe - Visions, 1 Pack
Chinese Astilbe – Visions
A striking Chinese astilbe boasting fragrant raspberry-pink, pyramidal plumes in mid-summer atop glossy deep-green foliage. Compact and upright, it grows to around 40–45 cm tall and spreads 30–45 cm, making it perfect for containers, border edging, or woodland plantings. Known for thriving in partially shaded areas with moist, humus-rich soil, it tolerates some sun and drought better than traditional astilbes. Low-maintenance and deer- & rabbit-resistant, 'Visions' also draws in bees, butterflies, and hummingbirds—ideal for pollinator-friendly gardens and cut arrangements.
- 1 growing root per pack, 2-3 eyes
- Fragrant raspberry-pink plumes
- Glossy, dense foliage
- Deer‑ & rabbit‑resistant
| Specifications | Details |
|---|---|
| Colour | Raspberry pink |
| Hardiness Zone | 3 – 9 |
| Plant Height | 40–45 cm (16–18″) |
| Plant Width | 30–45 cm (12–18″) |
| Sun Requirements | Partial to full shade; tolerates some sun |
| Fragrant | Yes |
| Deer Resistant | Yes |
| Plant Timing | Spring |
| Bloom Timing | August |
| Plant Depth | Plant crown at soil level |
| Plant Spacing | 30–38 cm (12–15″) |
Original: $5.86
-65%$5.86
$2.05Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Chinese Astilbe – Visions
A striking Chinese astilbe boasting fragrant raspberry-pink, pyramidal plumes in mid-summer atop glossy deep-green foliage. Compact and upright, it grows to around 40–45 cm tall and spreads 30–45 cm, making it perfect for containers, border edging, or woodland plantings. Known for thriving in partially shaded areas with moist, humus-rich soil, it tolerates some sun and drought better than traditional astilbes. Low-maintenance and deer- & rabbit-resistant, 'Visions' also draws in bees, butterflies, and hummingbirds—ideal for pollinator-friendly gardens and cut arrangements.
- 1 growing root per pack, 2-3 eyes
- Fragrant raspberry-pink plumes
- Glossy, dense foliage
- Deer‑ & rabbit‑resistant
| Specifications | Details |
|---|---|
| Colour | Raspberry pink |
| Hardiness Zone | 3 – 9 |
| Plant Height | 40–45 cm (16–18″) |
| Plant Width | 30–45 cm (12–18″) |
| Sun Requirements | Partial to full shade; tolerates some sun |
| Fragrant | Yes |
| Deer Resistant | Yes |
| Plant Timing | Spring |
| Bloom Timing | August |
| Plant Depth | Plant crown at soil level |
| Plant Spacing | 30–38 cm (12–15″) |


















