
Allium - Meadow Breeze, Colourful Companions, 21 Pack
Allium (Colourful Companions) – Meadow Breeze
A vibrant allium mix. Meadow Breeze features an array of ornamental onion blooms in mixed colors, perfect for adding height and whimsical charm to late-spring gardens. With upright stems and globe-shaped flower heads, it's ideal for naturalizing in beds, containers, or creating cheerful cut arrangements.
- Mixed-colour alliums
- Mid-spring flowering
- Pollinator-friendly & deer-resistant
- 21 Pack
| Specifications | Details |
|---|---|
| Colour | Mixed flower colours (White, Purple, Blue) |
| Hardiness Zone | 4–9 |
| Plant Height | 45 cm (18 in) |
| Sun Requirements | Full sun to partial sun |
| Fragrant | Yes |
| Deer Resistant | Yes |
| Plant Timing | Plant fall |
| Bloom Timing | Mid spring |
| Plant Depth | 5 cm (2 in) |
| Plant Spacing | 5 cm (2 in) |
Original: $18.32
-65%$18.32
$6.41Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Allium (Colourful Companions) – Meadow Breeze
A vibrant allium mix. Meadow Breeze features an array of ornamental onion blooms in mixed colors, perfect for adding height and whimsical charm to late-spring gardens. With upright stems and globe-shaped flower heads, it's ideal for naturalizing in beds, containers, or creating cheerful cut arrangements.
- Mixed-colour alliums
- Mid-spring flowering
- Pollinator-friendly & deer-resistant
- 21 Pack
| Specifications | Details |
|---|---|
| Colour | Mixed flower colours (White, Purple, Blue) |
| Hardiness Zone | 4–9 |
| Plant Height | 45 cm (18 in) |
| Sun Requirements | Full sun to partial sun |
| Fragrant | Yes |
| Deer Resistant | Yes |
| Plant Timing | Plant fall |
| Bloom Timing | Mid spring |
| Plant Depth | 5 cm (2 in) |
| Plant Spacing | 5 cm (2 in) |














